Kezdő írók által leggyakrabban elkövetett hibák

A novellaírás szabályai pontosan ugyanazok, amik egy regény esetében is, legalábbis, ami a formai meglejenést illeti. Akik már jelentettek meg könyvet, előnyben vannak a kezdőkhoz képewst, hiszen egy javított, lektorált könyv, ami helyesen van fromailag emgszerksztve, az etalonnak számít minden további mű megírása során. Akár regyény, akár novella, a helyesírás, és a szerkezeti felépítés egyfomán érvényes. Ha novellát, vagy regényt írsz, akkor azt úgy formázd meg, ahogy egy nyomtatott könyv lapjain is látod. Nem elég ha csak úgy néz ki, annak szerkeztileg is korrektnek kell lennie.

Egy jótanács! Ha most kezdesz írni, előtte mindenképpen tanulmányozd át a magyar helysírás szabályait, és azokat használd is, mert igy sok kellemetlen élménytől kímélheted meg a kiadókat, a szerkesztőket, és nem utolsósorban saját magad.

A leggyakoribb hibák, amit az írők elkövetnek

A párbeszéd

– Jól és pontosan jelöld a párbeszéd elemeit – mondom az írótanoncolknak.
– Mire gondolsz pontosan? – kérdez vissza ez egyik diák.

A párbeszéd főbb jellemzői, hogy minden, a szereplők által kimondondott mondat, új sorba irandó. Ez alól nincs kivétel.
A párbeszéd jelölésére a gondolatjelet használjuk. Ez sok író számára problémát okoz, hiszen ilyen kis vonal több is van egy szövegszerkesztőben. „ ” „–” Amit még fontos tudnod, hogy különböző betűtíípusoknál ezek a jelek is változatos megjelenést mutatnak, vastagság és hosszúság tekintetlében.
Ezen jelek haszánlata az írás közben gördülékenyen használható, ha az alábbi szabályokat fogyelembe veszed.

Az írás folyamatosságát megtartva, amikor a párbeszéd elején lébő jelet leírod, akor erre a jobb oldali Shift billentyűtő balra lévő „kötőjelet” (ezt a jelet sokan sokféleképpen nevezik) használd. Miért pont ezt? Mert ez nem igényel semmilyen egyéb műveletet, billentyűkombinációt, csak lenyomod egyszer, majd egy szókoz után írhatod a párbeszéd szövegét. Mindössze ennyi kell, a helyes párbeszéd fomailag helyes megjelenéséhez.

Elkövetett hibák

A párbeszéd szerkezete rögzített, attől eltérni nek tanácsos, mégis sokan vannak, akik ezeket a szbályokat nem ismerve, megpróbálnak valami hasonlót összehozni, hátha qaz is megfelel. Nem felel meg.

  • Nem elfogadott, a rövid kőtőjelből kettőt haszánlni, amitől az úgy néz ki, mintha az hosszú lenne!
  • Nem megengedett a párbászéd jelőlésére az idézőjeleket használni. „Ez nem megfelelő!”
  • A párbeszédek egyik legfontosabb eleme a narráció, a közbeszúrt szöveg, ami szintén sok író számára okoz nehézséget.

A fenti hibák helyesírási szabályaról itt olvashaszt részletesen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük