Milyen a jó címválsztás
A novellák esetében a jó címválasztásnak nagy jelentősége van, amit most kifejtek, a teljesség igénye nélkül.
Először is a novellához illő, azzal releváns címet kell választani, ami szorosan kapcsolódik a történethez. Ha nyomtatásban jelenik meg, akkor ennyi elég is, ám ha az interneten lesz közzétéve, akkor ez még nagyon kevés.
Miért?
Az internetes publikációknak meg kell felelnie a keresőknek, legfőképp a google algoritmusainak, ami alapján, a keresések alkalmával megjelenik találtaként. Mi ennek a lényege?
Lássunk egy példát. Ha anovelládnak a címe: kés, akkor ha a neten erre bárki rákeres, search:kés, a keresés eredményeképpen, milliónyi találat lesz, ami az általános kifejezés miatt, mindenféle késről szól, ám a nevellád ebben biztos hogy nem lesz benne.
A cím megválasztása legyen sokkal egyedibb, pl. véres kés, kés a szívben, a gyilkos kés, vagy valam hasonló. Egy ilyen cím, biztosan több találatot fog hozni a novellára.
A cím legyen minél egyedibb, összetett kifejezés, és persze releváns.
Kétféle cím választás van írói körökben. Az egyik, amikor van egy jól hangzó cím, amihez aztán elkészül a novella. Ebben az esetben, a cím adott, ám az írás során a novella változhat annyit, hogy a végére, a már meglévő cím, nem igazán találó és kifejező, ilyen esetekben ajánlatos a címet megváltoztatni.
A másik írási mód, amikor eklezded írni a novellát, ami az írás során folyamatosan lesz azzá, ami az eléképzlésed. Amikor elkészül, akkor nincs más dolgod, mint egy jó címet kitalálni.
A cím legfontosabb tulajdonságai
Ha a cím egyszerű, amiben csak hétköznapi szavak vannak, (Kés a szívben) akkor azzal nem lehet semmi gond. Amikor a cím olyan szvakat, kifejezéseket tartalmaz, ami mondjuk egy törénelmi szmély, helyszín, vagy egy olan kifejezés, aminek az írásmódja lényeges, akkor törekedj arra, hogy az eredeti írásmódot haszáld.
Ha a címben van egy személynév, vagy egy település neve, akkor annak a helyesírása a leglényegesebb. „A phoenix-i fények rejtélye” helyett nem elfogadható „A főnix fény rejtélye„. Az egyik egy várost jelöl, ami az eredeti írásmódban, semmi mással nem téveszthető össze, egyértelműen a város neve, a másik viszont lehet egy mitológia lény megnevezése is.
A helyes címváasztásról tájékozódj a google haszálatával.